Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Morbi eu nulla vehicula, sagittis tortor id, fermentum nunc. Donec gravida mi a condimentum rutrum. Praesent aliquet pellentesque nisi.

O nas

Nasza Historia

WYDAJE SIĘ, ŻE CZAS PŁYNIE TU WOLNIEJ, A PORZĄDEK PÓR ROKU WCIĄŻ WIDOCZNY, WSZYSTKO JAK DAWNIEJ Z NATURĄ W SWEJ MITOTWÓRCZEJ ROLI – WIĘC WINOROŚL MA CZAS BY DOJRZEĆ, A CZŁOWIEK BY POMYŚLEĆ –  I NIECH TAK POZOSTANIE.

Winnica założona w 2009 roku, dziś to 2 ha upraw odmian vitis vinifera – pinot noir, riesling, dornfelder – oraz mieszańców międzygatunkowych – regent i hibernal.  Poszczególne lokalizacje winnic mają wystawę południową. Drewniane rusztowania, wpisują się w krajobraz zabudowy miejscowości, a lasy otaczające zewsząd Sterków podnoszą walory krajobrazowe.

W aspekcie geomorfologicznym Sterków stanowi ostatni punkt, rozciągającego się na południowy-wschód od Zielonej Góry element Wału Zielonogórskiego. Skład ziemi o polodowcowym podłożu jest mocno zróżnicowany: piasek, glina, o różnym stosunku i dominacji. Winnice położone na wysokości od 130 do 160 m.n.p.m.

Posiadamy własną winiarnię – adoptowaną z pomieszczeń obory oraz salę degustacyjną – ta z kolei przekształcona z budynku 100 letniej stodoły, z zachowaniem jej oryginalnych elementów konstrukcji i architektury, całość utrzymana w stylu rustykalnym, z przylegającym tarasem i ogrodem

To idealne miejsce na degustacje i spotkania przy kieliszku wina w towarzystwie pizzy lub podpłomyków z naszego pieca chlebowego

NASZA HISTORIA

a
Pierwsze nasadzenia

2009

500 – 600 sadzonek winorośli posadzonych w ramach przydomowego ogrodu

a
Nowa ziemia

2012

Decyzja o poszerzeniu winnicy, zakup nowej działki i posadzone kolejne 0,8 h

Winiarnia

2012

Przystosowanie dawnej obory do wyrobu wina – tworząc klimatyczną winiarnię, wyposażając ją w pierwsze profesjonalne narzędzia służące do produkcji wina

a
Piękny hektar

2015

Nasadzenia na jak dotychczas naszej najmłodszej parceli i największej – 1 h winnicy, położonej na najwyższym wyniesieniu na 160m.n.p.m.<br /> Specjalna lokalizacja dla 900 krzewów Pinor noir – stanowiąca spełnienie snu winiarza.

Pierwsze Orange

2015

Jako jedni z pierwszych w Polsce podjęliśmy próby wyrobu wina pomarańczowego.

a
Studia enologiczne

2016

Ugruntowanie wiedzy teoretycznej i praktycznej w uprawie i winifikacji.

Rejestracja winnicy

2017

Przejście procedury rejestracyjnej w celu oficjalnej dystrybucji win.

a
Sala degustacyjna

2017

Z myślą o enoturystach i miłośnikach win stworzenie miejsca do degustacji i rozmów w otoczeniu sztuki i natury.

Wina naturalne

2018

Wszystkie nasze wina z rocznika 2018 zdecydowaliśmy się robić naturalnie, na naturalnych drożdżach, bez użycia siarczyn, itd.

a

2020

a